HAPPY NEW YEAR • With code HI2023 all products 23% off. Promo ends
deenok.com |

Różnice w kolorach

Kolory na ekranie urządzenia, którego przeglądasz wzory naszych produktów są wyświetlanie w przestrzeni barw RGB, natomiast paletą kolorystyczną wykorzystywaną do ich druku jest paleta CMYK.

C

100C 0M 0Y 0K

M

0C 100M 0Y 0K

Y

0C 0M 100Y 0K

K

63C 52M 51Y 100K

Jakie są różnice?

Palety RGB oraz CMYK mają różne składowe kolorów. Paleta RGB składa się z trzech wiązek światła - czerwonego (red), zielonego (green) oraz niebieskiego (blue), natomiast paleta CMYK z kolorów określanych jako cyjan, magenta, yellow i black (oznaczany jako k). W wyniku mieszania trzech lub czterech kolorów z palet CMYK lub RGB uzyskuje się wszystkie inne kolory, liczone w milionach odcieni. Zakresy kolorystyczne, które możemy wyobrazić sobie jako zbiór wszystkich możliwych do uzyskania kolorów w ramach palety CMYK oraz RGB są różne. Niektóre kolory możliwe do uzyskania w palecie CMYK są niemożliwe do uzyskania w RGB i odwrotnie.

Paleta CMYK korzysta z 4 kolorów, dzięki którym uzyskuje się pozostałe kolory. Kolory CMYK to kolory drukarskie. W zasadzie powinny być jednakowe w każdym przypadku, ale w praktyce tak nie jest. Zależy to od urządzenia na którym się drukuje, technologii druku, profili drukarskich i wielu innych czynników. Dlatego też przy drukowaniu np. na drukarkach solwentowych trudno jest uzyskać identyczny kolor. Inaczej mówiąc - kolory na różnych drukarkach solwentowych będą podobne, ale nigdy nie identyczne.

Jaki jest tego efekt?

Kolory gotowych produktów niemal zawsze będą odmienne od kolorów widocznych na ekranie monitora. Ekrany monitora  różnią się matrycą, kalibracją kolorystyczną, najczęściej jest tak, że ten sam obraz ma różne kolory w zależności od monitora lub ekranu smartfona na którym go przeglądamy, aby się przekonać wystarczy włączyć nasz sklep na telefonie komórkowym i porównać kolory z wyświetlanymi na ekranie komputera. Czasami zdziwisz się jak duże są to różnice. Co warto dodać, kolory, które widzisz na ekranach są wyświetlanie w wiązce kolorystycznej RGB, i tylko kalibracja ekranów na urządzeniach może spowodować wyświetlanie tego samego koloru podobnie na kilku prawidłowo skalibrowanych monitorach, więc przy zmianie palety na CMYK, różnice będą jeszcze bardziej widoczne. Znaczenie w odbiorze koloru ma również jasność ekranu, w przypadku różnej jasności, nawet na tych samym urządzeniach, kolory będą się różnie wyświetlać.

Prostym przykładem ukazującym trudność w odwzorowaniu kolorów jest biała kartka papieru, która po przyłożeniu do ekranu na którym mamy włączony edytor tekstu np. notatnik z białym ekranem, będzie miała inny kolor biały od tego na kartce, chociaż pierwotnie wydaje się, że oba kolory białe powinny być identyczne.

Jakie to ma znaczenie?

Kolor produktu, który otrzymasz nie będzie wiernie odwzorowywał tego co widzisz na ekranie swojego monitora, ale będzie możliwie zbliżony. Różnice te wynikają z wielu czynników, np:

  • rodzaju stosowanego podkładu na którym wykonywany jest wydruk, w zależności od koloru bazowego na którym drukowany jest kolor, przy użyciu tego samego zestawu kolorystycznego CMYK uzyskamy odmienne efekty kolorystyczne;
  • oświetlania w którym oglądasz produkt, kolory inaczej będą wyglądać przy świetle dziennym, a inaczej przy sztucznym oświetleniu;
  • używanych tuszy do druku i czasu produkcyjnego. Zestaw tuszy CMYK pochodzący od tego samego dostawcy może ulegać zmianie w czasie w zależności od cyklu produkcyjnego, dlatego finalnie uzyskany kolor również może być nieznacznie inny. Jeśli zamawiałeś już u nas kiedyś produkt i chciałbyś uzyskać dokładnie ten sam kolor co poprzednio, może się to okazać niemożliwe, bardzo zbliżone lub identyczne do pierwowzoru, ale nie ma możliwości precyzyjnego ustalenia tego czy kolory będą  identyczne;
  • urządzenia i przeglądarki na którym przeglądasz nasze produkty w zależności od ustawień monitora, mogą pokazywać różne odcienie teoretycznie tych samych kolorów;

Co teraz?

Spokojnie, nie oznacza to, że nie uda się zamówić naszych produktów w określonym kolorze, jeśli na ekranie widzisz kolor, który słownie możemy opisać jako np. „kolor żółty”, to produkt również będzie w kolorze „żółtym”, ale nie będzie to ten sam odcień „koloru żółtego”, który widziałeś na ekranie swojego urządzenia.

Najprościej mówiąc, monitor świeci w RGB, a druk jest w CMYKu i jest fizycznie wykonany na określonym nośniku np. folii i nigdy nie będzie identyczny.

POLSKIENGLISH
EURGBPPLNUSD